امام جواد (سلام الله علیه)

امام جواد-ع1 امام جواد-ع4

امام ابوجعفر، محمد بن علی الجواد التقی(علیه السلام) فرزند امام رضا (علیه السلام)و سبیکه (سلام الله علیها) بودند که در ۱۰ رجب سال ۱۹۵ هجری در مدینه به دنیا آمدند. یک روز در ایام کودکی حضرت جواد(علیه السلام) آن حضرت را نزد پدر بزرگوارش امام رضا(علیه السلام) آوردند. آن حضرت فرمودند: “این مولودی است که برای شیعه مبارکتر از او بدنیا نیامده است”، چرا که چهل سال و چند ماه از سن مبارک امام رضا (علیه السلام) گذشته بود و آن حضرت هنوز اولادی نداشتند و برخی از شیعیان در امر امامت نگران بودند، هنگامیکه خداوند جواد الأئمه(علیه السلام) را به مولایمان حضرت رضا(علیه السلام) داد نگرانی و شک و تردید مردم بر طرف شد.

آن حضرت شش فرزند داشت: أبوالحسن حضرت هادی(علیه السلام)، أبوطالب جناب زید(علیه السلام)، أبوجعفر جناب موسی مبرقع(علیه السلام)، حکیمه خاتون(سلام الله علیها)، خدیجه خاتون(سلام الله علیها)، أم کلثوم(سلام الله علیها).

هنگام شهادت امام رضا (علیه السلام)،امام جواد (علیه السلام)  حدود ۸ سال سن داشت و برای همین شیعیان آن زمان به امامت او شک کردند و در این رابطه جلسه‌های پرسش و پاسخ برگزار نمودند. امام جواد (علیه السلام) اولین امامی بود که در خردسالی به این مقام می‌رسید. امام رضا (علیه السلام) پیش از شهادت خویش، امام جواد (علیه السلام) را به‌عنوان امام بعد از خود معرفی کرده بودند.

امام جواد (علیه السلام)  در چند نوبت با فقیهان بزرگ زمان خود مناظراتی برگزار کرد که اغلب در مجلس مامون (لعنت الله علیه) صورت می‌گرفت. از جملهٔ مناظره کنندگان با، یحیی بن اکثم (فقیه و مشاور مأمون و بعدها قاضی‌القضات) و    ابن ابی‌داود (فقیه مورد وثوق مأمون و معتصم و قاضی بغداد در زمان متوکل) بودند. نقل شده در هنگام مناظره با ابن اکثم که در زمان مأمون (لعنت الله علیه) انجام شد، امام جواد (علیه السلام) ۹ ساله بوده‌اند. درخشش او در این مناظره در نوع استدلال و تکیه بر اصول فقه اسلامی چنان زیاد بود که خلیفه را به تحسینش واداشت. در مناظره با ابن ابی‌داود، معتصم حکم فقهی صادر شده از جواد را به دلیل استدلال قرآنی او بر حکم فقهی ابن ابی‌داود ترجیح داده و دستور به اجرای آن داد.

امام جواد-ع

پاسخ دهید